Jedinstveni prosinac počinje!

četvrtak, 29. studenoga 2018.
Jedinstveni prosinac počinje!

Kako u donjem, sivo obojanom tekstu objašnjenja značenja imena prosinac lijepo piše da se u ovom mjesecu najviše prosi odnosno moli, tako i mi godinama, svaki mjesec (ne samo u prosincu) molimo gradske majke i očeve ne bi li nam uslišili molitvu i dodijelili adekvatan prostor za djelovanje, prostor dostojan Jedinstva, društva koje je 100 godina u službi voljenog grada.
Ali ljubav bi, kažu poznavatelji predmetne tematike, trebla biti obostrana...

Kršćansko izvorište za naziv prosinac upućuje na to da je riječ o mjesecu u kojem se više „prosi“, to jest moli, što bi bilo povezano s adventskim običajima. Stariji hrvatski nazivi koji su bili u uporabi u pojedinim krajevima bili su: velikobožičnjak (prema Božiću), gruden, dvanajstnik. Latinsko ime ovog mjeseca, december, dolazi od riječi decem, a označava deseti mjesec Rimskog kalendara.

No nakon ovako nimalo slučajno patetičnog uvoda kojeg će valjda netko od onih u ''mandatu'' stići pročitati, vratimo se u našu realnost. A realnost Jedinstva je društvo puno veselja i mladosti  koja se raduje brojnim blagdanskim nastupima kojima će darivati naše sugrađane i ostalu mnogobrojnu publiku koja će pohoditi naše nastupe. Jer nakon velikih priprema u studenom, spremno ulazimo u najljepši mjesec u godini koji nam donosi niz blagdanskih i humanitarnih koncerata te nastavak manifestacije Jedinstveni Božić s Jedinstvom koja je lani imala svoje premijerno izdanje.
Prebukirani kalendar za prosinac u kojem imamo oho-hoo nastupa izgleda (za sada) ovako:

• subota 01/12 Jedinstveni Božić s Jedinstvom - Split (promenada i kolendavanje ulicama grada - / 11:30 h)
  • utorak 04/12 Dvorana KK Split - Split (pjevni nastup - / 18:30 h)
  • srijeda 05/12 Cruiser Athena - Split (folklorni koncert / 20:45 h)
  • četvrtak 06/12 HNK - Split (humanitarni koncert ''Svitlo ljubavi'' - škola mandoline i gitare / 20 h)
  • subota 08/12 Jedinstveni Božić s Jedinstvom - Split (promenada i kolendavanje ulicama grada / 11:30 h) **odgođeno zbog kiše
  • ponedjeljak 10/12 - KBC - Split (humanitarni nastup na Dječjem odjelu - dječji ansambl & škola folklora / 16 h)
  • srijeda 12/12 Cruiser Athena - Split (folklorni koncert / 20:45 h)
  • četvrtak 13/12 - Medicinski fakultet - Split (humanitarni koncert za Dom Juraj Bonačimandolinski orkestar / 18 h)
  • četvrtak 13/12 - Cruiser Artemis - Split (folklorni koncert / 20:45 h) **110. nastup u Splitu u 2018.**
  • subota 15/12 Jedinstveni Božić s Jedinstvom - Split (promenada i kolendavanje ulicama grada / 11:30 h)
  • subota 15/12 - Trilj (humanitarni koncert za Udrugu civilnih invalida Trilja - glazbeno / pjevni koncert / 19 h)