Jedinstvo u operi! Video!

subota, 18. listopada 2014.
Jedinstvo u operi! Video!

I u novoj sezoni HNK Split, Jedinstvo nastupa u operi!

Kao i prethodnih deset sezona pored solista, zbora i orkestra HNK, plesači našeg A ansambla dio su stalne postave u izvedbi legendarne komične opere Jakova Gotovca "Ero s onoga svijeta".
Prije naših plesačica i plesača u posljednjem činu ''Era'' nastupao je ansambl baleta HNK. Međutim kako i Jedinstvo  na svom repertoaru ima originalnu koreografiju Oskara Harmoša kao dugogodišnji zaštitni znak našeg ansambla, tako su i ljudi iz Kazališta izvedbu Jedinstva prepoznali kao najvjerodostojniju originalnoj zamisli završnog kola opere. Uspješna suradnja započeta prije desetak godina tako se nastavlja i u sezoni 2014/2015.

Međutim malo je poznato, pogotovo mlađim generacijama, da je Jedinstvo i prije 70- ak godina također bilo neizostavni dio izvođačke postave u operi Jakova Gotovca. Nakon drugog svjetskog rata i stvaranja poslijeratnog Narodnog kazališta u Splitu, članovi folklorne sekcije Jedinstva sudjelovali su izvedbama ''Era'', kao nadomjestak nedovoljnoj kadrovskoj popunjenosti baletnog ansambla Teatra. Iz tih godina potječe i legenda o ''letećem Eru'' i Vladimiru Beari.

Operu "Ero s onoga svijeta" možete pogledati ponedjeljak 20.10. 2014. s početkom u 20 sati u Hrvatskom narodnom kazalištu Split, a kako je to izgledalo u subotu, 18.10., pogledajte u videu.